Forum www.walinski.fora.pl Strona Główna www.walinski.fora.pl
Forum Oficjalnej Witryny Marcina Walińskiego
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

REGULAMIN ROZGRYWEK MŁODEJ LIGI W PIŁCE SIATKOWEJ MĘŻCZYZN

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.walinski.fora.pl Strona Główna -> Młoda Liga
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Volleyballteam
Administrator



Dołączył: 13 Sty 2011
Posty: 4
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 14:16, 13 Sty 2011    Temat postu: REGULAMIN ROZGRYWEK MŁODEJ LIGI W PIŁCE SIATKOWEJ MĘŻCZYZN

REGULAMIN ROZGRYWEK MŁODEJ LIGI W PIŁCE SIATKOWEJ MĘŻCZYZN
Dział I. Postanowienia ogólne
Rozdział I. Definicje
§ 1

Użyte w niniejszym Regulaminie pojęcia oznaczają:
1) Regulamin – niniejszy Regulamin wraz z zarządzeniami wykonawczymi;
2) Liga – Młoda Liga w Piłce Siatkowej Mężczyzn;
3) PZPS – Polski Związek Piłki Siatkowej;
4) WZPS – Wojewódzki Związek Piłki Siatkowej;
5) Zarządzający lub PLPS S.A. – spółkę Profesjonalna Liga Piłki Siatkowej Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie;
6) Klub – podmiot uczestniczący w rozgrywkach Młodej Ligi w Piłce Siatkowej Mężczyzn;
7) Kontrakt – umowę o pracę lub umowę cywilnoprawną zawartą pomiędzy Zawodnikiem a Klubem dotyczącą uprawiania sportu;
8) Zawodnik – uczestnika rozgrywek Młodej Ligi w Piłce Siatkowej Mężczyzn, reprezentującego Klub;
9) Zawodnik nieuprawniony do gry - Zawodnika, który nie przeszedł pozytywnie procedury określonej w Dziale IV niniejszego Regulaminu.
10) Zawodnik nieuprawniony do udziału w meczu - Zawodnika nie zgłoszonego do udziału w meczu, poprzez odpowiednie zgłoszenie do protokołu meczowego.
11) Działacz – członka organu zarządzającego Klubu oraz inne osoby towarzyszące drużynie lub w inny sposób z nią związane, nie będące członkami Sztabu Szkoleniowego i Zawodnikami;
12) Sztab Szkoleniowy – zespół współpracujący z Zawodnikami, w którego skład wchodzą trenerzy, asystenci trenerów, lekarze drużyny, członkowie zespołów odnowy biologicznej, statystycy;
13) Zawody – mecz rozgrywany w ramach Młodej Ligi w Piłce Siatkowej Mężczyzn;
14) Oficjalne Przepisy Gry w Piłkę Siatkową – wydane przez Międzynarodową Federację Piłki Siatkowej (FIVB) przepisy gry w piłkę siatkową;
15) Właściwe Przepisy – Ustawę z dnia 29 lipca 2005 r. o sporcie kwalifikowanym (Dz. U. Nr 155, poz. 1298 ze zm.) wraz z rozporządzeniami wykonawczymi wydanymi na podstawie tej ustawy, wszelkie inne źródła powszechnie obowiązującego prawa w Polsce, dotyczące kwestii uregulowanych w Regulaminie oraz regulacje FIVB (Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej z siedzibą w Lozannie), CEV (Europejska Konfederacja Piłki Siatkowej z siedzibą w Luksemburgu) i PZPS, których postanowienia mają pierwszeństwo przed postanowieniami Regulaminu.

Rozdział II. Przedmiot Regulaminu, zakres rozgrywek

§ 2

1. Niniejszy Regulamin zawiera:
a) zasady oraz warunki rozgrywek o tytuł Mistrza Młodej Ligi w Piłce Siatkowej Mężczyzn,
b) zasady dysponowania prawami wynikającymi z uprawnienia do organizacji rozgrywek Ligi,
c) zasady uczestniczenia i wynagradzania Zawodników uczestniczących w rozgrywkach Ligi,
d) określenie właściwości organów, zasad odpowiedzialności, kar oraz trybu postępowania w sprawach dyscyplinarnych związanych z udziałem w rozgrywkach Ligi.
2. Do kwestii określonych w ust. 1, w zakresie w jakim są one uregulowanym w niniejszym Regulaminie, nie znajdują zastosowania postanowienia innych regulaminów określających zasady sportowego współzawodnictwa w piłce siatkowej mężczyzn, chyba że Regulamin stanowi inaczej, co nie uchybia pierwszeństwu stosowania bezwzględnie obowiązujących norm prawnych wynikających z Właściwych Przepisów.

Dział II. Rozgrywki Młodej Ligi w Piłce Siatkowej Mężczyzn
Rozdział I. Zasady ogólne
§ 3

Rozgrywki Ligi przeprowadzane są w oparciu o Oficjalne Przepisy Gry w Piłkę Siatkową, postanowienia Regulaminu oraz wydane na podstawie Regulaminu zarządzenia wykonawcze.

§ 4

1. Rozgrywki Ligi prowadzi Zarządzający, co nie wyklucza zlecenia organizacji poszczególnych Zawodów innym podmiotom.
2. W odniesieniu do meczów Ligi, Klub, którego drużyna występuje w charakterze gospodarza, jest odpowiedzialny za bieżącą organizację Zawodów i odpowiada za ich przygotowanie i przeprowadzenie.

§ 5

W rozgrywkach Ligi biorą udział wyłącznie drużyny zgłoszone przez kluby będące członkami ligi zawodowej siatkówki mężczyzn, przy czym jeden klub ligi zawodowej może zgłosić do rozgrywek Ligi tylko jedną drużynę.

§ 6

1. Drużyny biorące udział w rozgrywkach Ligi reprezentują barwy klubu ligi zawodowej, o której mowa w §5. Jakakolwiek różnica nazwy, w stosunku do nazwy klubu ligi zawodowej, wymaga akceptacji Zarządzającego.
2. Nazwa drużyny, która występuje w rozgrywkach Ligi, może być zmieniona w trakcie sezonu, pod warunkiem uzyskania akceptacji Zarządzającego.

§ 7

Rozgrywki Ligi są jednocześnie rozgrywkami o tytuł „Mistrza Młodej Ligi w Piłce Siatkowej Mężczyzn”.

Rozdział II. Rozgrywki Młodej Ligi w Piłce Siatkowej Mężczyzn
Oddział I. Udział w Lidze

§ 8

1. W rozgrywkach Ligi mogą brać udział zawodnicy uprawnieni przez Zarządzającego do gry w określonym Klubie Ligi, którzy biorąc pod uwagę stan na dzień 31 grudnia roku, w którym następuje zgłoszenie do rozgrywek, nie ukończyli 23 roku życia.
Zgłoszenie Zawodnika, który w chwili zgłoszenia nie ukończył osiemnastego roku życia, może nastąpić wyłącznie po przedstawieniu pisemnej zgody na uczestnictwo w rozgrywkach Ligi, wyrażonej przez jego przedstawicieli ustawowych.
2. W rozgrywkach Ligi mogą brać udział Zawodnicy, którzy w momencie zgłoszenia do rozgrywek posiadają obywatelstwo polskie (również w przypadku posiadania podwójnego obywatelstwa).

§ 9

Przy spełnieniu wymogów wynikających z Regulaminu i z Właściwych Przepisów, w rozgrywkach Ligi mogą brać udział również gracze nie będący zawodnikami klubów ligi zawodowej. W przypadku, gdy zgłaszany zawodnik reprezentuje barwy klubu spoza ligi zawodowej, niezbędne jest przedstawienie przy zgłoszeniu pisemnej zgody jego klubu na uczestniczenie zawodnika w rozgrywkach Ligi oraz pisemne porozumienie zawarte pomiędzy klubem macierzystym a klubem Ligi, określające warunki udziału zawodnika w rozgrywkach Ligi.

§ 10

1. Wymogiem dopuszczenia Klubu do udziału w rozgrywkach Ligi jest:
a) spełnienie przez Klub zgłaszający drużynę, warunków uczestnictwa Klubu w lidze zawodowej, zgodnie z Regulaminem Profesjonalnego Współzawodnictwa w Piłce Siatkowej Mężczyzn,
b) poddanie sporów o prawa majątkowe wynikające ze stosunków prawnych związanych z udziałem w Lidze pod rozstrzygnięcie sądu polubownego, o którym mowa w dziale VI Regulaminu,
c) pisemna akceptacja Regulaminu,
2. W przypadku, gdy Klub został dopuszczony do udziału w rozgrywkach Ligi jako spełniający wymogi określone w ust. 1 niniejszego paragrafu, na podstawie nieprawdziwych oświadczeń złożonych przez Klub, Zarządzający może podjąć decyzję o niedopuszczeniu do udziału w rozgrywkach Ligi w następnym sezonie.

Oddział II. System rozgrywek
§ 11

1. Skład Ligi ustala corocznie Zarządzający.
2. W przypadku, gdy w trakcie sezonu dojdzie do pomniejszenia liczby drużyn biorących udział w rozgrywkach, rozgrywki toczą się przy udziale mniejszej liczby drużyn do zakończenia sezonu. Zakończenie udziału Klubu, w trakcie sezonu, w rozgrywkach ligi zawodowej jest równoznaczne z wycofaniem drużyny z rozgrywek Ligi.
3. Rozgrywki Ligi rozgrywane są w każdym sezonie systemem jesień – wiosna.

§ 12

Rozgrywki Ligi obejmują wyłącznie rundę zasadniczą (bez fazy play – off). Rozgrywane są dwie rundy systemem „każdy z każdym”, w których każda drużyna rozgrywa po jednym meczu z każdym z pozostałych zespołów Ligi, przy czym gospodarzem spotkania w rundzie rewanżowej jest zespół, który w poprzedniej rundzie rozgrywał mecz na wyjeździe.

§ 13

Zespół wygrywający spotkanie w stosunku 3:0 lub 3:1 otrzymuje za zwycięstwo 3 punkty meczowe (duże punkty) a przegrywający 0 punktów, przy czym dotyczy to także przegranej walkowerem. Za zwycięstwo w stosunku 3:2 drużyna wygrywająca otrzymuje 2 punkty a przegrywająca 1 punkt.

§ 14

1. Kolejność zespołów po każdej kolejce rozgrywek (tabela) ustalana jest według liczby zdobytych punktów meczowych.
2. W przypadku równej liczby punktów meczowych o wyższym miejscu w tabeli decyduje:
a) lepszy (wyższy) stosunek setów zdobytych do straconych,
b) lepszy (wyższy) stosunek małych punktów zdobytych do małych punktów straconych,
3. Jeżeli mimo zastosowania reguł określonych w ust. 1 i 2 nadal nie można ustalić kolejności, o wyższej pozycji w tabeli decydują wyniki meczów pomiędzy zainteresowanymi drużynami.
4. Zespół, który po zakończeniu rozgrywek zajmuje pierwsze miejsce w tabeli, otrzymuje tytuł „Mistrza Młodej Ligi w Piłce Siatkowej Mężczyzn”.

§ 15

1. Terminarz rozgrywek Ligi ustala Zarządzający, przy czym mecze Ligi będą rozgrywane w soboty oraz niedziele. W miarę możliwości mecze Ligi powinny być rozgrywane bezpośrednio przed meczem lub po meczu drużyny występującej w lidze zawodowej.
2. Zmiana terminu lub godziny rozgrywania Zawodów może nastąpić jedynie z ważnych powodów i wymaga zgody Zarządzającego.
3. W ramach kolejki rozgrywek Ligi, Zarządzający uprawniony jest do zmiany daty lub godziny rozgrywania meczu, ze względu na wymogi transmisji spotkania przeprowadzanej za pomocą środków masowego przekazu.

§ 16

1. Zawody powinny w miarę możliwości odbywać się w obiekcie (sali sportowej), w którym Zawody rozgrywa drużyna ligi zawodowej.
2. W razie niemożliwości rozgrywania Zawodów w obiekcie, o którym mowa w ust. 1, Zarządzający, na wniosek Klubu, może udzielić zgody na rozgrywanie Zawodów w innym obiekcie znajdującym się na terenie tej samej miejscowości.
3. Dwukrotnie w trakcie sezonu rozgrywek Ligi, Zawody mogą zostać przeprowadzone w innej miejscowości niż siedziba klubu gospodarza Zawodów. Zmiana taka może zostać dokonana wyłącznie za pisemną zgodą klubu przeciwnika a Zarządzający musi zostać powiadomiony o zmianie najpóźniej na 21 dni przed planowanym terminem spotkania.

§ 17

Udział Zawodnika w meczu Ligi nie wyłącza możliwości jego udziału w innych spotkaniach rozgrywanych w tym samym dniu przez klub ligi zawodowej, lub inny klub macierzysty dla Zawodnika.

Oddział III. Organizacja Zawodów
§ 18

1. Do obowiązków organizatora Zawodów (gospodarza spotkania) w ramach rozgrywek Ligi, należy w szczególności:
a) przygotowanie obiektu sportowego zgodnie z wymogami określonymi we Właściwych Przepisach, Regulaminie lub umowie o powierzeniu organizacji Zawodów;
b) zapewnienie piłek do gry (model zgodny ze specyfikacją przyjętą przez Zarządzającego w drodze Zarządzenia);
c) powiadomienie co najmniej na 7 dni przed terminem Zawodów: drużyny przeciwnej, komisarza technicznego (gdy jest wyznaczony), członków komisji sędziowskiej, Wydziału Sędziowskiego WZPS oraz Zarządzającego o miejscu, dacie i godzinie spotkania;
d) zapewnienie na własny koszt komisarzowi technicznemu, w dniu zawodów oraz w razie potrzeby w dniu poprzedzającym dzień zawodów zakwaterowania w miejscowości rozgrywania meczu, w pokoju hotelowym (nie więcej niż 2-osobowym) z sanitariami (co najmniej prysznic i wc) lub innym pokoju gościnnym o porównywalnym standardzie;
e) zapewnienie możliwości wyżywienia oraz zakwaterowania drużyny przyjezdnej w pokojach, o standardzie określonym w lit. d), na koszt ekipy przyjezdnej - na pisemny wniosek tej ekipy złożony z odpowiednim wyprzedzeniem;
f) zapewnienie przed, w trakcie oraz bezpośrednio po Zawodach, zarówno w obiekcie, jak i jego najbliższym otoczeniu, porządku oraz bezpieczeństwa drużynie gości, komisji sędziowskiej, przedstawicielom władz sportowych i publiczności;
g) zapewnienie opieki medycznej na czas rozgrywania Zawodów;
h) wydzielenie miejsc dla przedstawicieli władz sportowych, Zarządzającego, przedstawicieli drużyny przeciwnej oraz dziennikarzy;
i) zapewnienie obsługi w zakresie podawania piłek oraz wycierania parkietu;
j) zapewnienie obsługi Zawodów przez spikera;
k) rejestracja meczu oraz archiwizacja na nośniku elektronicznym (zapis na płycie CD, DVD itp.) i wysłanie nagrania następnego dnia po meczu do siedziby Zarządzającego oraz Klubu - najbliższego przeciwnika w rozgrywkach;
l) w przypadku nieobecności komisarza technicznego - sporządzenie skróconego raportu z meczu ( według wzoru określonego przez Zarządzającego) i przesłanie go drogą elektroniczną (e-mailem) oraz faxem na adres Zarządzającego lub inny przez niego wskazany, najpóźniej do godziny po rozegranym meczu;
m) przesłanie listem poleconym protokołu z meczu, najpóźniej następnego dnia po rozegranym spotkaniu;
n) przygotowanie na widowni wydzielonych miejsc dla przedstawicieli prasy, stanowisk komentatorskich, urządzeń niezbędnych do przeprowadzania transmisji telewizyjnych i radiowych;
o) zapewnienie zespołowi gości nieodpłatnego wstępu na zawody ligi zawodowej, wraz z osobami towarzyszącymi, bezpośrednio związanymi z zespołem (w sumie nie więcej niż 20 osób).
2. W przypadku powierzenia organizacji Zawodów w drodze umowy, z umowy tej mogą wynikać również inne wymogi niż określone w ust. 1.
3. Jeżeli z Właściwych Przepisów wynikają inne wymogi niż określone w ust. 1 i 2, za ich spełnienie odpowiedzialny jest organizator Zawodów.

§ 19

1. Zawodnicy drużyny biorącej udział w Zawodach, z wyjątkiem libero, muszą być ubrani w jednakowe koszulki, spodenki i skarpety, zgodnie z Oficjalnymi Przepisami Gry w Piłkę Siatkową. Drużyna jest zobowiązana do wystąpienia w jednakowych strojach (dresach) także w czasie prezentacji.
2. Stroje przeciwnych drużyn powinny być kontrastowe. Drużyny grając mecze w roli gospodarza występują w jasnych strojach, drużyna gości gra w strojach ciemnych. Przed rozpoczęciem sezonu kluby Ligi zgłaszają Zarządzającemu zarówno wzory strojów, w których ich drużyny występować będą w roli gospodarza, jak i wzory strojów przeznaczonych do rozgrywania meczów wyjazdowych.
3. Strój libero jest innego koloru niż pozostałych zawodników drużyny, jego koszulka musi kontrastować z koszulkami innych członków zespołu, może mieć również inny wzór.
4. Każdy zawodnik drużyny zobowiązany jest posiadać na koszulce z przodu i z tyłu jeden z numerów od 1 do 20. Z tyłu koszulki, powyżej numeru, umieszczane jest nazwisko lub pseudonim Zawodnika.
5. Kapitan drużyny oznaczony jest naszywką umieszczoną pod numerem na piersiach. Szczegółowe wymiary naszywki określone są w Oficjalnych Przepisach Gry w Piłkę Siatkową.
6. Dopuszczalne jest umieszczanie na strojach emblematów reklamowych z przodu, z tyłu koszulki oraz na spodenkach, pod warunkiem jednak, iż numery na stroju pozostaną wyraźnie widoczne.
7. Emblematy reklamowe na strojach poszczególnych Zawodników tej samej drużyny nie mogą się różnić między sobą. Nie dotyczy to emblematów na stroju libero, które mogą różnić się kolorystyką od pozostałych.

Oddział IV. Sędziowie, komisarze techniczni, obserwatorzy
§ 21

Na wszystkie mecze ligowe Zarządzający będzie wyznaczał członków komisji sędziowskiej (sędzia I, sędzia II, sekretarz zawodów, 2 sędziów liniowych).

§ 22

W przypadku nie przybycia na Zawody członka komisji sędziowskiej, zastosowanie mają procedury przewidziane we właściwych przepisach regulaminu ligi zawodowej.

§ 23

1. Wysokość oraz sposób wynagradzania sędziów I, II, sędziów liniowych oraz sekretarza zawodów ustala się według stawek ustalonych przez PZPS dla rozgrywek drugiej ligi piłki siatkowej, przy czym jeżeli mecz jest rozgrywany w dni od poniedziałku do piątku włącznie, wynagrodzenie jest zwiększone o kwotę 100 złotych brutto.
2. Wynagrodzenie sędziów (I,II i liniowych) oraz sekretarza zawodów wypłacane jest przez gospodarza spotkania - organizatora Zawodów.

§ 24

Zarządzający może wyznaczyć, na spotkania w ramach rozgrywek, komisarza technicznego, do którego obowiązków należy kontrola przestrzegania wymogów organizacyjnych związanych z rozgrywaniem spotkania, w tym w szczególności ocena organizacji Zawodów pod względem porządku oraz bezpieczeństwa zespołów, komisji sędziowskiej, działaczy oraz publiczności przed, w trakcie oraz bezpośrednio po rozgrywanych Zawodach. W przypadku braku wyznaczenia komisarza technicznego, obowiązki związane z weryfikacją dokumentów uprawniających Zawodników do gry przejmuje Sędzia I Zawodów.

Oddział V. Weryfikacja Zawodów

§ 25

1. Weryfikację Zawodów przeprowadza Zarządzający, na podstawie otrzymanych protokołów. O ile nie zostanie udowodnione co innego, przyjmuje się, iż Zawody odbyły się prawidłowo.
2. Decyzje w przedmiocie weryfikacji spotkań Ligi, Zarządzający ogłasza w okresowych komunikatach.
3. W przypadku negatywnej weryfikacji wyniku spotkania, Zarządzający, wskazując przesłanki podjęcia takiego rozstrzygnięcia, orzeka jednocześnie o jego wyniku, to jest przyznaniu walkoweru jednej z drużyn, lub podejmuje decyzję o ponownym rozegraniu spotkania.
4. Zarządzający podejmując decyzję o ponownym rozegraniu spotkania wyznacza termin i miejsce jego rozegrania oraz orzeka, który z zainteresowanych Klubów ponosi koszty związane z ponownym rozegraniem spotkania, w szczególności koszty organizacji Zawodów.
5. Dopuszczalność, tryb składania oraz sposób rozstrzygania protestów regulują postanowienia Działu VIII.

§ 26

1. Zawody zostaną zweryfikowane jako walkower, jeżeli zespół:
a) odmówi gry pomimo wezwania sędziego;
b) nie stawi się na boisku w wyznaczonym terminie bez uzasadnionego usprawiedliwienia, przy czym za niestawiennictwo w wyznaczonym terminie uważa się również spóźnienie przekraczające 15 minut;
c) przed rozpoczęciem spotkania liczy mniej niż 6 Zawodników uprawnionych do gry (zdekompletowanie zespołu);
d) rozegrał spotkanie mając w swym składzie na boisku Zawodnika nieuprawnionego do gry lub Zawodnika nieuprawnionego do udziału w meczu.
2. Ponadto zespół będący gospodarzem spotkania przegrywa walkowerem, jeżeli:
a) nie zapewnia w sali rozgrywania meczu odpowiednich warunków: pola gry wraz z jego wyposażeniem, temperatury lub oświetlenia zgodnie z Oficjalnymi Przepisami Gry w Piłkę Siatkową oraz Regulaminem, przy czym niezwłoczne usunięcie uchybień przed rozpoczęciem spotkania nie powoduje przegranej walkowerem;
b) nie zapewnia na 15 minut przed rozpoczęciem spotkania trzech piłek spełniających wymogi określone w Oficjalnych Przepisach Gry w Piłkę Siatkową;
c) nie zapewnia przed lub w trakcie rozgrywania spotkania bezpieczeństwa lub porządku umożliwiających rozgrywanie meczu.
3. W przypadku zaistnienia sytuacji określonych w ust. 1 i 2, winny uchybień zespół przegrywa spotkanie wynikiem 0 : 3 i 0 : 25 w każdym secie.

§ 27

1. Decyzję w sprawie uznania nieobecności na Zawodach za usprawiedliwioną, podejmuje Zarządzający.
2. Zarządzający odstępuje od orzeczenia walkowera, jeżeli wystąpienie przesłanek określonych w § 26 ust. 1 i 2, miało miejsce wskutek działania siły wyższej.
3. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, kiedy wystąpienie przesłanek określonych w § 26 ust. 1 i 2, miało miejsce wskutek przyczyn niezależnych od Klubu, innych jednak niż działanie siły wyższej, Zarządzający może odstąpić od orzeczenia walkowera.

§ 28

1. Zarządzający podejmując decyzję o przegranej walkowerem nakłada na zespół przegrywający obowiązek zapłaty Klubowi przeciwnemu kwoty 15.000 złotych.
2. Obowiązek zapłaty kwoty, o której mowa w ust. 1 ma na celu wyrównanie szkody poniesionej przez Klub zespołu przeciwnego, co nie wyklucza jednak możliwości dochodzenia przez poszkodowany Klub odszkodowania w wysokości, w jakiej poniesiona szkoda przenosi wysokość kwoty określonej w ust. 1.
3. Odpowiedzialność, o której mowa w ustępach powyższych jest niezależna od odpowiedzialności dyscyplinarnej określonej w Dziale VII.

§ 29

Sędzia pierwszy zawodów w porozumieniu z komisarzem technicznym (w przypadku obecności komisarza na meczu) decyduje o przerwaniu spotkania w sytuacji, gdy organizator Zawodów nie zapewnia porządku lub bezpieczeństwa w czasie rozgrywania spotkania. W tym samym trybie podejmowana jest decyzja o ewentualnym dokończeniu spotkania - po przywróceniu porządku lub bezpieczeństwa na obiekcie sportowym.

§ 30

1. Drużyna, która nie stawi się bez usprawiedliwienia na trzy spotkania w jednej rundzie rozgrywek, a spotkania te zostaną zweryfikowane jako walkowery dla drużyny przeciwnej, zostaje, na podstawie decyzji Zarządzającego, wykluczona z rozgrywek Ligi
2. Wykluczona może zostać również drużyna, która pomimo pisemnego wezwania przez Zarządzającego, nie uiści we wskazanym terminie obowiązkowych opłat związanych z uczestnictwem w Lidze i kar pieniężnych na nią nałożonych.

§ 31

1. W przypadku, kiedy zespół zostaje wykluczony lub rezygnuje z udziału w rozgrywkach Ligi w trakcie sezonu - i nie rozgrywa pełnej rundy spotkań, wyniki wszystkich spotkań rozegranych w tej rundzie przez ten zespół zostają anulowane.
2. Wykluczona drużyna nie może zostać przywrócona do rozgrywek w trakcie trwania sezonu rozgrywek, w którym doszło do wykluczenia.

Dział III. Dysponowanie prawami związanymi z prowadzeniem rozgrywek Ligi
§ 32

1. Zarządzający na zasadzie wyłączności dysponuje prawami do rozgrywek Ligi w zakresie reklamy, marketingu oraz praw własności intelektualnej. Uprawnienia te obejmują w szczególności, ale nie jedynie:
a) prawa do nadań i reemisji za pośrednictwem radia, telewizji oraz Internetu, bez względu na sposób i rodzaj techniki nadawania,
b) prawa do relacji prasowych wykraczających poza przysługujące prasie prawo do informacji,
c) prawa do oznaczeń indywidualizujących Ligę: nazwy, znaków towarowych oraz innych oznaczeń ligowych.
2. Ponadto Zarządzającemu przysługuje wyłączność w zakresie:
a) zawierania umów ze sponsorami Ligi, w tym dysponowania powierzchnią reklamową w halach rozgrywania meczów w zakresie określonym umową pomiędzy Zarządzającym a Klubami,
b) uprawniania sponsorów lub partnerów Ligi do używania określeń: „Sponsor Główny”, „Sponsor Tytularny”, „Sponsor” lub „Partner Ligi”.

§ 33

Kluby obowiązane są informować Zarządzającego zarówno o podmiotach, jak również towarach i usługach, które mają być reklamowane lub promowane w sali Klubu lub w jej sąsiedztwie w związku z Zawodami. Reklama lub promocja podmiotów o interesach konkurencyjnych wobec sponsorów lub partnerów Ligi, lub też towarów lub usług konkurencyjnych wobec towarów lub usług oferowanych przez sponsorów lub partnerów Ligi, prowadzona w sali Klubu lub w jej sąsiedztwie, wymaga zgody Zarządzającego.

§ 34

Wynagrodzenie Klubów z tytułu uczestnictwa w Lidze i w związku z wyłącznym dysponowaniem przez Zarządzającego prawami związanymi z rozgrywkami, o których mowa w § 32, określa umowa pomiędzy Zarządzającym a Klubami – członkami Ligi.

Dział IV. Zmiany przynależności Klubowej Zawodników oraz uprawnianie Zawodników do gry

Rozdział I. Zmiana barw klubowych

§ 35

1. W przypadku zmiany barw klubowych przez Zawodnika biorącego jednocześnie udział w rozgrywkach Ligi i ligi zawodowej, Zarządzający, na wniosek nowego klubu, uprawnia Zawodnika do gry w drużynie Ligi młodzieżowej będącej odpowiednikiem nowego klubu ligi zawodowej.
2. Procedura przewidziana w ust. 1 znajduje odpowiednie zastosowanie w przypadku, gdy zawodnik klubu spoza ligi zawodowej będący jednocześnie zawodnikiem Ligi - zmienia barwy klubowe na klub będący członkiem ligi zawodowej (inny niż klub, którego barwy reprezentuje Zawodnik w rozgrywkach Ligi).
3. Zmiana barw klubowych przez zawodnika klubu spoza ligi zawodowej, na inny klub spoza ligi zawodowej - nie wpływa na przynależność zawodnika do Klubu Ligi, po zawarciu wymaganych porozumień z nowym klubem.
4. W danym sezonie ostateczny termin zarejestrowania zmiany barw klubowych upływa o godzinie 24.00 dnia poprzedzającego rozpoczęcie rundy rewanżowej rozgrywek Ligi.

Rozdział II. Uprawnianie Zawodników do gry

§ 36

1. Klub występuje do Zarządzającego z wnioskiem o uprawnienie Zawodników do gry w określonym sezonie, nie później niż na dwa tygodnie przed rozpoczęciem sezonu.
2. Uprawnienie do gry w Lidze zawodników pochodzących spoza klubów Ligi, może nastąpić również po rozpoczęciu sezonu - aż do zakończenia rozgrywek.
3. Za uprawnienie Zawodnika do gry w rozumieniu Regulaminu, rozumie się także wydane przez Zarządzającego uprawnienie do gry w przypadku zmiany barw klubowych, przewidziane w § 35 Regulaminu.
4. W każdym przypadku liczba zawodników jednocześnie uprawnionych do gry w barwach danego Klubu nie może przekroczyć 20 (dwudziestu).

§ 37

Zawodnik, który nie został uprawniony do gry, nie może występować w rozgrywkach Ligi.

§ 38

Wniosek Klubu o uprawnienie Zawodników do gry sporządzany jest na formularzu, którego wzór określa Zarządzający.

Dział V. Kontrakty z zawodnikami oraz Zasady wynagradzania Zawodników uczestniczących w rozgrywkach Ligi

§ 39

1. Zawodnicy uczestniczą w rozgrywkach Ligi na podstawie Kontraktu podpisanego przez Zawodnika lub działających w jego imieniu przedstawicieli ustawowych.
2. Uczestnictwo zawodnika ligi zawodowej w rozgrywkach Ligi jest również dopuszczalne na podstawie odpowiedniej klauzuli zawartej w obowiązującej zawodnika umowie, na mocy której do obowiązków zawodnika ligi zawodowej wchodzi również obowiązek reprezentowania barw klubu w rozgrywkach Ligi. W przypadku braku takiej klauzuli w Kontrakcie, Klub i Zawodnik są obowiązani do zawarcia aneksu do Kontraktu, celem odpowiedniej zmiany zakresu obowiązków Zawodnika.
3. Kontrakt może przewidywać zasady wynagradzania Zawodników Ligi, z wyłączeniem przypadku, gdy na podstawie Właściwych Przepisów Zawodnik otrzymuje stypendium sportowe.

Dział VI. Rozstrzyganie sporów
§ 40

Spory cywilne o prawa majątkowe, wynikające ze stosunków prawnych związanych z uczestnictwem w Lidze, których stroną są Kluby, Zawodnicy, członkowie Sztabów szkoleniowych, Działacze, Zarządzający, PZPS, sponsorzy lub partnerzy Ligi lub inne podmioty związane z rozgrywkami, rozstrzyga Sąd Polubowny Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej.

§ 41

1. Kluby zawierając Kontrakty z Zawodnikami oraz członkami Sztabu Szkoleniowego mają obowiązek zawrzeć w Kontrakcie klauzulę o poddaniu sporów cywilnych, określonych w § 40, kognicji Sądu Polubownego Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej (zapis na sąd polubowny). W przypadku, gdy Kontrakty zawarte przed utworzeniem Ligi nie zawierają klauzuli zapisu na sąd polubowny, Kluby zobowiązane są do zawarcia z Zawodnikami lub członkami Sztabu Szkoleniowego odrębnej umowy o poddaniu sporów wynikających z tych Kontraktów kognicji Sądu Polubownego Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej.
2. Kluby przed rozpoczęciem rozgrywek zobowiązane są do złożenia Zarządzającemu oświadczenia potwierdzającego wykonanie zobowiązania określonego w §10 ust. 1 lit. b), to jest poddanie sporów o prawa majątkowe pod rozstrzygnięcie Sądu Polubownego oraz oświadczenia, że we wszystkich umowach pomiędzy Klubem a Zawodnikami i członkami Sztabu Szkoleniowego został zawarty zapis na sąd polubowny, o którym mowa w ust. 1 powyżej.

§ 42

Organizację oraz tryb postępowania w sprawach cywilnych określa Regulamin Sądu Polubownego Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej.

§ 43

Zobowiązania pieniężne klubów Ligi stwierdzone rozstrzygnięciem Sądu Polubownego mogą być uwzględnione w ramach rozliczeń pieniężnych Zarządzającego z tymi klubami lub na podstawie odrębnego upoważnienia do dokonania zapłaty w imieniu i na rachunek klubu.

Dział VII. Odpowiedzialność dyscyplinarna
Rozdział I. Część ogólna
Oddział I. Zasady odpowiedzialności
§ 44

Odpowiedzialności dyscyplinarnej zgodnie z postanowieniami niniejszego Działu podlega ten, kto nie przestrzega reguł związanych z rozgrywkami, o ile z postanowień Regulaminu wynika, iż określone zachowanie wiąże się z możliwością nałożenia kary dyscyplinarnej (wykroczenie dyscyplinarne).

§ 45

Odpowiedzialności dyscyplinarnej za wykroczenia dyscyplinarne podlegają Kluby, których drużyny uczestniczą w rozgrywkach Ligi oraz Zawodnicy, członkowie Sztabu Szkoleniowego oraz Działacze tych Klubów.

§ 46

1. Postanowienia niniejszego Działu stosuje się jedynie do wykroczeń dyscyplinarnych popełnionych w okresie obowiązywania Regulaminu.
2. Wykroczenie dyscyplinarne uważa się za popełnione w czasie, w którym sprawca działał lub zaniechał działania, do którego był obowiązany.

§ 47

1. Wykroczenie dyscyplinarne można popełnić zarówno umyślnie, jak i nieumyślnie, chyba że z postanowień Regulaminu wynika odpowiedzialność tylko za wykroczenie umyślne.
2. Wykroczenie umyślne zachodzi wtedy, gdy sprawca ma zamiar popełnienia czynu stanowiącego wykroczenie, to jest chce go popełnić albo przewidując możliwość jego popełnienia na to się godzi.
3. Wykroczenie nieumyślne zachodzi, jeżeli sprawca nie mając zamiaru jego popełnienia, popełnia je jednak na skutek niezachowania ostrożności wymaganej w danych okolicznościach, mimo że możliwość popełnienia tego czynu przewidywał albo mógł przewidzieć.
4. W przypadku Klubu, o kwalifikacji określonego czynu jako umyślnego lub nieumyślnego rozstrzyga stosunek do czynu uprawnionych przedstawicieli Klubu.

§ 48

Nieświadomość tego, że określone zachowanie stanowi wykroczenie dyscyplinarne, nie wyłącza odpowiedzialności dyscyplinarnej, chyba że nieświadomość była usprawiedliwiona.

§ 49

Zawodnicy ponoszą odpowiedzialność dyscyplinarną niezależnie od wieku, przy czym na Zawodników Ligi nie można nałożyć kary pieniężnej.

§ 50

Jeśli wykroczenie Działacza, członka Sztabu Szkoleniowego lub Zawodnika stanowi jednocześnie wykroczenie Klubu, odpowiedzialność dyscyplinarna tych osób oraz Klubu jest od siebie niezależna.

§ 51

1. Jeżeli określone zachowanie wypełnia znamiona dwóch lub więcej wykroczeń dyscyplinarnych, stosuje się przepis przewidujący najsurowszą karę, co nie stoi na przeszkodzie orzeczeniu kar na podstawie innych naruszonych przepisów.
2. Jeżeli jednocześnie orzeka się o ukaraniu za dwa lub więcej wykroczeń dyscyplinarnych, wymierza się łącznie karę w granicach określonych w przepisie przewidującym najsurowszą karę, co nie stoi na przeszkodzie orzeczeniu kar na podstawie innych naruszonych przepisów.

§ 52

1. Jeżeli z określonym zachowaniem zarówno postanowienia Regulaminu, jak i postanowienia Właściwych Przepisów lub innych przepisów powszechnie obowiązujących wiążą odpowiedzialność dyscyplinarną lub karną, odpowiedzialność ta jest od siebie niezależna, chyba że z postanowień Właściwych Przepisów wynika co innego.
2. Jednakże jeżeli zachowanie będące wykroczeniem dyscyplinarnym stanowi jednocześnie podstawę odpowiedzialności karnej, wymierzenie sprawcy kary kryminalnej w postępowaniu karnym wyklucza możliwość nałożenia kary pieniężnej w postępowaniu dyscyplinarnym.
3. Nie można nałożyć na sprawcę kary dyscyplinarnej przyjmując jako podstawę jego odpowiedzialności dyscyplinarnej fakt, którego nieistnienie zostało w postępowaniu karnym prawomocnie stwierdzone.
4. W przypadku wszczęcia postępowania karnego, którego wynik może mieć istotny wpływ na wynik postępowania dyscyplinarnego, postępowanie dyscyplinarne zostaje zawieszone do czasu zakończenia postępowania karnego.
5. Postępowaniem karnym w rozumieniu Regulaminu jest również postępowanie w sprawach o wykroczenia.

§ 53

1. Odpowiedzialność za wykroczenie dyscyplinarne jest niezależna od innych konsekwencji określonych w Regulaminie, jeśli ze zdarzeniem będącym podstawą odpowiedzialności dyscyplinarnej takie konsekwencje się wiążą (np. weryfikacja zawodów jako walkower, odmowa potwierdzenia Zawodnika do określonego klubu itp.).
2. Odpowiedzialność dyscyplinarna, w szczególności zapłata kary pieniężnej, nie wyłącza odpowiedzialności odszkodowawczej wobec Zarządzającego lub innych podmiotów, które poniosły szkodę w wyniku czynu stanowiącego wykroczenie dyscyplinarne.

§ 54

Nie popełnia wykroczenia dyscyplinarnego, kto w obronie koniecznej odpiera bezpośredni bezprawny zamach na jakiekolwiek dobro chronione prawem.

§ 55

W stosunku do sprawcy wykroczenia dyscyplinarnego można, jeśli uzasadniają to okoliczności sprawy, odstąpić od nałożenia kary dyscyplinarnej i poprzestać na zastosowaniu pouczenia, zwróceniu uwagi, ostrzeżeniu lub na zastosowaniu innych środków oddziaływania wychowawczego.

Oddział II. Kary, zasady ich wymiaru

§ 56

1. Karami dyscyplinarnymi są:
1) nagana,
2) kara pieniężna,
3) okresowe zawieszenie udziału Zawodnika, członka Sztabu Szkoleniowego lub Działacza w rozgrywkach Ligi (kara okresowego zawieszenia),
4) okresowe wykluczenie Zawodnika, członka Sztabu Szkoleniowego lub Działacza z rozgrywek Ligi, (kara okresowej dyskwalifikacji),
5) wykluczenie z rozgrywek Ligi Zawodnika, członka Sztabu Szkoleniowego, Działacza lub Klubu.
2. Wraz z nałożeniem kary dyscyplinarnej organ orzekający może zobowiązać ukaranego do przeproszenia pokrzywdzonego oraz może orzec ogłoszenie orzeczenia o ukaraniu do publicznej wiadomości w szczególny sposób.
3. Ogłoszenie orzeczenia o ukaraniu do publicznej wiadomości w szczególny sposób polega na ogłoszeniu orzeczenia w środkach masowego przekazu, w klubie, siedzibie Zarządzającego lub w innym właściwym miejscu. Podanie orzeczenia o ukaraniu do publicznej wiadomości orzeka się wtedy, gdy może to mieć znaczenie wychowawcze.

§ 57

1. Karę pieniężną, jeżeli co innego nie wynika z postanowień Regulaminu orzeka się w wysokości od 500 złotych do 100.000 złotych.
2. Nakładając karę pieniężną organ orzekający bierze pod uwagę sytuację majątkową sprawcy, w szczególności jego dochody (budżet w przypadku Klubu).
3. Karę pieniężną można w szczególnych przypadkach w całości lub w części umorzyć.

§ 58

1. Karę okresowego zawieszenia orzeka się w wysokości od 1 do 6 meczów.
2. Karę okresowej dyskwalifikacji orzeka się w wysokości od 1 do 24 miesięcy.
3. Wykonanie kar, o których mowa w ust. 1 i 2 można w szczególnych przypadkach skrócić, jeżeli z postanowień Regulaminu nie wynika co innego.

§ 59

1. Organ orzekający nakłada karę dyscyplinarną według swojego uznania, w granicach przewidzianych w Regulaminie za dane wykroczenie dyscyplinarne, oceniając rodzaj i rozmiar ujemnych następstw czynu, stopień jego szkodliwości i biorąc pod uwagę cele zapobiegawcze i wychowawcze kary dyscyplinarnej, w szczególności względy zapobiegania naruszeniu reguł rozgrywek w przyszłości przez ukaranego.
2. Organ orzekający nakładając kary dyscyplinarne winien przestrzegać zasady, iż kara powinna być adekwatna do wagi naruszenia przepisów, za które jest wymierzana, oraz do stopnia zawinienia osoby odpowiedzialnej za naruszenie przepisów.
3. Jako okoliczności łagodzące bierze się pod uwagę:
a) działanie sprawcy wykroczenia pod wpływem silnego wzburzenia wywołanego krzywdzącym lub agresywnym stosunkiem do niego lub do innych osób;
b) działanie z pobudek zasługujących na uwzględnienie;
c) prowadzenie przez sprawcę sportowego trybu życia, postawa fair-play przed popełnieniem wykroczenia dyscyplinarnego i wyróżnianie się sumiennym wypełnianiem obowiązków sportowych;
d) przyczynienie się lub staranie się sprawcy o przyczynienie się do usunięcia szkodliwych następstw swego czynu.
4. Jako okoliczności obciążające uwzględnia się w szczególności:
a) wcześniejsze ukaranie za popełnienie wykroczenia dyscyplinarnego, przy czym nie uwzględnia się kar, które uważa się za niebyłe;
b) działanie w sposób zasługujący na szczególne potępienie;
c) działanie pod wpływem alkoholu lub innego środka odurzającego;
d) popełnienie wykroczenia we współdziałaniu z osobą, która nie ukończyła 17 lat.

§ 60

Okoliczności wpływające na wymiar kary dyscyplinarnej uwzględnia się tylko co do osoby, której dotyczą.

§ 61

1. Na ukaranego, który popełnia kolejne wykroczenie dyscyplinarne przed zatarciem poprzedniego, można nałożyć karę surowszą, choćby popełnione wykroczenie dyscyplinarne było zagrożone karą łagodniejszą.
2. Karę surowszą można nałożyć również na ukaranego, który nie wykonuje nałożonej na niego kary.
3. W przypadku uporczywego popełniania kolejnych wykroczeń lub uchylania się od wykonywania nałożonych kar, można na ukaranego nałożyć karę zupełnego wykluczenia z rozgrywek lub innych rozgrywek lub zawodów profesjonalnych, określoną w § 56 ust. 1 pkt 5.

§ 62

1. W wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie można - biorąc pod uwagę charakter i okoliczności czynu lub właściwości i warunki osobiste sprawcy - zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary dyscyplinarnej.
2. Nadzwyczajne złagodzenie kary dyscyplinarnej polega na wymierzeniu kary poniżej dolnej granicy zagrożenia określonego w Regulaminie albo kary łagodniejszego rodzaju, w szczególności nagany.

Oddział III. Warunkowe zawieszenie wykonania kary, przedawnienie orzekania oraz zatarcie ukarania.
§ 63

1. Wykonanie kary dyscyplinarnej można warunkowo zawiesić, jeżeli ze względu na okoliczności popełnienia wykroczenia dyscyplinarnego, właściwości sprawcy oraz jego zachowanie się po popełnieniu wykroczenia należy przypuszczać, że pomimo niewykonania kary nie popełni on kolejnego wykroczenia dyscyplinarnego.
2. Warunkowe zawieszenie wykonania kary następuje na okres próby, który nie może być krótszy niż 2 miesiące i nie może przekroczyć 12 miesięcy. Okres próby biegnie od chwili, kiedy decyzja stała się ostateczna.

§ 64

1. Zarządza się wykonanie kary, jeżeli ukarany w okresie próby popełnił takie samo wykroczenie dyscyplinarne (popełniony czyn wypełnia znamiona tego samego wykroczenia).
2. Można zarządzić wykonanie kary, jeżeli ukarany w okresie próby popełnił inne wykroczenie dyscyplinarne.
3. Jeżeli w okresie próby i w ciągu dalszych 2 miesięcy nie zarządzono wykonania kary, ukaranie uważa się za niebyłe.

§ 65

1. Karalność wykroczenia ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynął rok; jeżeli w tym okresie wszczęto postępowanie, karalność wykroczenia ustaje z upływem 2 lat od popełnienia czynu.
2. Do okresu, o którym mowa w ust. 1, nie wlicza się okresu zawieszenia postępowania dyscyplinarnego.
3. Orzeczona kara dyscyplinarna nie podlega wykonaniu, jeżeli od daty uprawomocnienia się rozstrzygnięcia upłynęły 3 lata.

§ 66

1. Ukaranie uważa się za niebyłe po upływie 2 lat od wykonania, darowania lub przedawnienia wykonania kary.
2. Jeżeli ukarany przed upływem okresu przewidzianego w ust. 1 popełnił nowe wykroczenie, ukaranie za oba wykroczenia uważa się za niebyłe po upływie 2 lat od wykonania, darowania albo od przedawnienia wykonania kary za nowe wykroczenie.

§ 67

Zarządzający prowadzi ścisłą ewidencję popełnionych wykroczeń dyscyplinarnych, wymierzonych kar dyscyplinarnych oraz warunkowych zawieszeń wykonania kary według określonego wzoru.

Dział IX Postanowienia przejściowe i końcowe

§ 81

Prawo interpretacji niniejszego regulaminu przysługuje Zarządzającemu. W razie wątpliwości, czy w danym przypadku zastosowanie znajdują postanowienia Regulaminu czy też innych przepisów, ich wiążące rozstrzyganie należeć będzie do Zarządzającego.

§ 82

Kwestie związane z prowadzeniem rozgrywek nie uregulowane w Regulaminie, reguluje Zarządzający wydając stosowne zarządzenia, o ile z Właściwych Przepisów nie wynika właściwość innych organów.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.walinski.fora.pl Strona Główna -> Młoda Liga Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin